Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
 
Portakal ve Besin Değerleri

PORTAKAL ve BESİN DEĞERLERİ

İçerdiği C vitamini ile vücut direncini arttırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Özellikle kışın portakal tüketimi soğuk algınlığı ve gribin önlenmesine yardımcı olur.

Enerji verir, vücudu dinçleştirir.

Yüksek tansiyonu ve kollestrolü düşürür.

Damar sertliği ve tıkanıklılığını önlemede yardımcı olur.

Kalp ve damar hastalıkları ile kansere karşı koruyucudur.

PORTAKAL ÇEŞİTLERİ

Washington Navel

Navel grubunun ana çeşidi olan erkenci bir çeşittir. Şu anda ülkemizin en popüler sofralık kültürüdür. Meyvedeki göbek oluklu ve çıkık karakterlidir. Çekirdeksizdir fakat farklı döllenme sonucunda az miktarda çekirdekli meyve de olabilir. Bu çeşidin hasadı Kasım ayında başlar ve Nisan ayı içine kadar devam eder.

Kan Portakal

Anavatanı İtalya olup, bugüne kadar yayılımı az oImuş ise de, son yıllarda yayılım eğilimi doğmuştur. Kırmızı et rengi ile tanınan bu çeşit, değişik ekolojik koşullara yeterli uyum sağlamaktadır. Bu çeşidin meyveleri Aralık ayında olgunlaşmaya başlar ise de, uygun hasadı Ocak ayının 3. haftasına rastlar. Olgun meyveler dökülmeye yatkın olduğundan hasat için geç kalınmamalıdır. Ambalaja ve uzun yol sevkıyatına uygun olan bu çeşidin meyve suyu oranı % 38.5 olduğundan sıkmalık olarak tüketime de uygundur.

Finike Yerlisi

1870-1872 yıllarında Finike yöresine Rodos’tan getirildiği söylenmektedir. Meyve şekli mahsul durumuna göre değişken olabilir. Meyve tutumu az ise beyzi şekil, çok ise yuvarlak şekil hakim olmaktadır. Meyve suyu oranı % 38-46 arasında olan bu çeşit, çekirdekli olduğundan ağaç üzerinde uzun süre kalabilir. Hasat mevsimi Mart-Nisan ayları olup, sofralık ve sıkmalık  olarak tüketime uygundur.

Valencia

Ülkemizde yaygınlığı sınırlı olan bu çeşit, geç mevsim portakalı olarak dünyada en çok üretilen bir portakal çeşididir. Nisan aylarında hasadı başlar ise de, ideal olgunluk dönemi Haziran ayı başlarında oluşur. Hasadı en geç Temmuz ayından önce tamamlanmalıdır. Meyve suyu oranı % 45-54 arasında değişebilir. Bu nedenle hem sıkmalık, hem de sofralık olarak önemli bir çeşittir.