Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
 
Narenciyenin Faydaları

NARENCİYENİN FAYDALARI

Vitamin C

C vitamini aslında antiskorbütik ya da anti-iskorbüt vitamini olarak da bilinen L-askorbik asittir. Bu solunum sistemimizi korur ve vücudumuzun savunmasını güçlendirir. Ortalama bir yetişkin için tavsiye edilen günlük C vitamini alım miktarı (RDI) yaklaşık 70mg’dir. Orta büyüklükte iki portakal bu C vitamini miktarını sağlamaktadır. Ortalama C vitamini miktarı bir portakalda 50mg C vitamini / 100ml ve bir mandalinada 35mg C vitamini / 100 ml’dir.

Beslenme uzmanları öneriyor

Beslenme uzmanları her gün 3 ila 5 adet meyve ve sebze yenmesini tavsiye etmektedir. Bunların ikisi narenciye meyvesi olduğu takdirde vücudun C vitamini ihtiyacı karşılanmaktadır. Vitamin ve mineraller açısından zengin olmalarının haricinde portakal ve mandalina Akdeniz diyeti denilen bir diyetin tipik bileşenleridir. Bunlar aynı zamanda çeşitli kanser türleri ve kalp-damar hastalıkları dâhil olmak üzere birçok kronik ve dejeneratif hastalığın riskini azaltmaktan potansiyel olarak sorumlu diğer biyolojik olarak aktif bileşenleri (karotenoidler ve flavanoidler) sağlar.

Antioksidanlar

Portakal ve mandalinalar, bizi “serbest radikallerin” fazlalığından koruyan bir madde grubu, mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. Serbest radikaller, dejeneratif hastalıklar ve kanser türlerinin geniş bir yelpazesi ile ilgili olup insan metabolizması tarafından üretilen zararlı bileşiklerdir.

C vitamini (narenciyede büyük miktarlarda bulunur) ve E vitamini gibi antioksidanlar serbest radikallerin zararlı etkilerini yok eder. Aynı zamanda bizi sigara ve hava kirliliğinin zararlı etkilerinden korur ve birçok hastalığı önlemeye yardımcı olur.

Diyet Lifi

Lifler sindirim enzimleri tarafından saldırılmayan bir madde olarak tanımlanır. İki tür lif vardır:

Çözünmez lif: Müshil görevi görür ve bağırsakları düzenler.

Çözünür lif: Kolona ulaşır ve parçalanır. Çözünür lifler kan dolaşımında kolesterol ve şekeri düşürür ve bağırsak florasını geliştirir.

Sindirim sistemimizin düzgün çalışmak ve kolon kanserini önlemek için life ihtiyacı vardır. Aralarda orta büyüklükte bir portakal yemek yaklaşık 0.8g diyet lifi sağlar. 230ml portakal suyu bu rakamın yaklaşık yarısını sağlar.